O‘zbekistonliklar IQ ko‘rsatkichi bo‘yicha Markaziy Osiyoda yetakchiga aylandi
O‘zbekistonliklar Markaziy Osiyoda eng yuqori o‘rtacha IQ (aqliy rivojlanish darajasi) ko‘rsatkichiga ega bo‘lib, Qozog‘istonni ortda qoldirdi. 2025 yilgi xalqaro kognitiv test natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston 96,51 ball bilan mintaqada birinchi o‘rinni egalladi. Biroq mamlakatda ishtirokchilar soni qariyb ikki barobar kamayib, 4,7 ming kishini tashkil etgani, natijalarning xolisligi borasida savollar tug‘dirmoqda.
Qozog‘iston 95,92 ballga tushdi, ammo test topshirganlar soni 2,2 barobar oshib, 12,6 ming nafarga yetdi. Qirg‘iziston (94,48) va Tojikiston (93,39) ham ballar pasayishini qayd etdi. Biroq ishtirokchilar soni ancha ko‘paygan. Turkmaniston 98,8 ball ko‘rsatgan bo‘lsa-da, atigi 10 nafar fuqaro ishtirok etgani sababli rasmiy reytingga kiritilmadi.
Jahon miqyosida yetakchilar uchligida Janubiy Koreya (106,97), Xitoy (106,48) va Yaponiya (106,3) joy oldi. Osiyo-Tinch okeani mintaqasi intellektual yetakchilikni saqlab qolmoqda.
Mutaxassislar Markaziy Osiyodagi umumiy pasayishni intellektual salohiyat tanazzuli emas, balki ishtirokchilar qamrovi kengaygani tufayli natijalarning yanada xolis aks etishi bilan izohlamoqda. O‘zbekiston uchun bu yetakchilik — yutuqdan ko‘ra, ta’lim va tadqiqotlarda ommaviy ishtirokni oshirish zaruratini ko‘rsatuvchi signal sifatida baholanmoqda.