O‘zbekistonliklar mart oyida necha kun dam oladi?
Kelgusi oyda Navro‘z, Ramazon hayiti va 8 mart munosabati bilan dam olish kunlari ko‘zda tutilgan.
Markaziy Osiyodagi eng yirik moliyalashtirilishi yakunlangan qayta tiklanuvchi energiya va infratuzilma loyihasi sifatida taqdirlandi
Oliy Majlis Senati Raisi boshchiligidagi ishchi guruh Samarqand viloyatiga tashrif buyurib, hududlarda amalga oshirilayotgan islohotlar va investitsiya loyihalari bilan tanishdi.
Viloyatga har yili 2,5-3 milliondan ziyod xorijiy sayyoh tashrif buyuradi. Bu ko‘rsatkich viloyatning boy tarixiy merosi, me’moriy yodgorliklari va jahon sivilizatsiyasida muhim o‘rin tutishini ko‘rsatadi. Ammo kuzatuvlarimizga ko‘ra, sayyohlarning atigi 20 foizi teatr, muzey yoki konsert tomoshalariga boradi. Qolgan qismi...
Bundan to‘qqiz yil oldin Urgut tumanining Tojikiston bilan chegaradosh Chep-Mirzabog‘lon mahallasida kursdoshimnikida mehmon bo‘lgan edim.
Rossiya armiyasi Ukrainada g‘alaba qozonish imkoniyatlarini yo‘qotmoqda, diplomatik muzokaralar esa Kremlni inqirozdan chiqarishga yordam bermayapti, deya xabar qilmoqda The Economist. Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya armiyasining Ukrainada sezilarli yutuqqa erishish rejalari tobora xayolga aylanyapti.
Sog‘liqni saqlash vazirligi ruxsatisiz tibbiyot muassasalariga tegishli yerlar tuman hokimligi zahirasiga olingan
Mamlakatimizda aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbirining ikkinchi bosqichi — an’anaviy, ya’ni xonadonma-xonadon yurib ma’lumot to‘plash jarayonlari davom etmoqda.
Tinchlik kengashi nizolarni hal etish hamda xalqaro hamkorlikni chuqurlashtirish maqsadida tuzilgan
Bu uning NKVD xodimlari tomonidan ikkinchi marta hibsga olinishi edi. Shu sababli o‘zini unchalik yo‘qotmadi. Aksincha, avvalo xotini Irina Stanislavovnani tinchlantirishga urindi. “Endi mendan ham ko‘ra senga qiyin bo‘ladi. O‘zingni mahkam tut, bolalarning, onamning tayanchi yolg‘iz o‘zing bo‘lib qolyapsan”.
Tramp NUJ ma’lumotlarini oshkor qiladi
Ixtirochilar ko‘pincha umum manfaat uchun ishlaydi. Kimdir mol-mulkidan, ba’zilari bo‘sh vaqtidan, boshqalari esa salomatligidan voz kechadi. Quyida keltirilgan ixtirochi olimlar hayotini ilm-fan yo‘lida qurbon qilganlardir.
Oilalarda sodir bo‘layotgan ota-ona o‘rtasidagi kelishmovchilik va nizolar oqibatida kelib chiqadigan zarbalar avvalo, bolalarga beriladi. Chunki har qanday mojaro bola ruhiyati va kelajagiga ta’sir ko‘rsatadi.
2025 yil 1 iyuldan yurtimizdagi 15 tuman va shaharda, joriy yildan esa viloyatimizning barcha tuman va shaharlarida tajriba-sinov tariqasida sog‘liqni saqlash tizimini tashkil etishning yangi modeli joriy qilindi.
O‘zbekcha – baliq, forscha – mohiy, arabcha – hut, ruscha – ribi.