1983 yildan buyon ushbu sana butun dunyoda Xalqaro iste’molchilar huquqlarini himoya qilish kuni sifatida keng nishonlanadi.
1985 yil 9 aprelda BMT Bosh assambleyasi tomonidan iste’molchilar huquqlari muhofazasining asosiy tamoyillari qabul qilingan.
Respublikamizda iste’molchilar huquqlarini himoya qilish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri etib belgilangan. Asosiy Qonunimizning 53-moddasida iste’molchilar huquqlari ustunligi prinsipi o‘z ifodasini topgan. Shuningdek, iste’molchilar haq-huquqlarini ta’minlashda «Iste’molchilarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida»gi qonun hamda
Vazirlar Mahkamasining 2002 yil 28 noyabrdagi «Iste’molchilar huquqlarini himoya qilishda jamoatchilik ishtirokini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori dasturilamal bo‘lib xizmat qilmoqda.