O‘zbekiston Respublikasining Novosibirsk shahridagi Bosh konsulxonasi hamda Tashqi mehnat migratsiya agentligi vakolatxonasi tomonidan salomatligi yomonlashib, qiyin ahvolda qolgan S.X. ismli fuqaroni "Novosibirsk – Toshkent" aviareysi orqali Vatanga qaytarilishiga ko‘maklashildi. Bu haqda Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi xabar berdi.
Shuningdek, Novosibirsk shahrida shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari va salomatligini yo‘qotgan U.S. ismli fuqaro "Novosibirsk – Toshkent" aviareysi orqali O‘zbekistonga qaytarildi.
U.S. bir necha yil ilgari Novosibirsk shahridagi chorvachilik fermer xo‘jaligida ishlash maqsadida kelgan va ayni paytda salomatligi yomonlashgan. Shu bilan birga hujjatlarini ham yo‘qotgan. U vaqtincha turar joy bilan ta’minlandi, “Vatanga qaytish guvohnomasi” rasmiylashtirilib, Vatanga qaytishga ko‘maklashildi.