Бугун миллатимизнинг чўнг шоири Азим Суюн туғилган кун
Азим Суюн 1948 йил Самарқанд вилояти Накурт қишлоғида туғилган.
Келгуси ойда Наврўз, Рамазон ҳайити ва 8 март муносабати билан дам олиш кунлари кўзда тутилган.
Марказий Осиёдаги энг йирик молиялаштирилиши якунланган қайта тикланувчи энергия ва инфратузилма лойиҳаси сифатида тақдирланди
Олий Мажлис Сенати Раиси бошчилигидаги ишчи гуруҳ Самарқанд вилоятига ташриф буюриб, ҳудудларда амалга оширилаётган ислоҳотлар ва инвестиция лойиҳалари билан танишди.
Вилоятга ҳар йили 2,5-3 миллиондан зиёд хорижий сайёҳ ташриф буюради. Бу кўрсаткич вилоятнинг бой тарихий мероси, меъморий ёдгорликлари ва жаҳон цивилизациясида муҳим ўрин тутишини кўрсатади. Аммо кузатувларимизга кўра, сайёҳларнинг атиги 20 фоизи театр, музей ёки концерт томошаларига боради. Қолган қисми...
Бундан тўққиз йил олдин Ургут туманининг Тожикистон билан чегарадош Чеп-Мирзабоғлон маҳалласида курсдошимникида меҳмон бўлган эдим.
Россия армияси Украинада ғалаба қозониш имкониятларини йўқотмоқда, дипломатик музокаралар эса Кремлни инқироздан чиқаришга ёрдам бермаяпти, дея хабар қилмоқда The Economist. Нашр маълумотларига кўра, Россия армиясининг Украинада сезиларли ютуққа эришиш режалари тобора хаёлга айланяпти.
Илгари муддатли ҳарбий хизматга чақирилувчилар рўйхатини шакллантириш фақат мудофаа ишлари бўлимларининг зиммасида эди. Ўтган йилги чақирув мавсумидан ушбу масъулиятли вазифа маҳаллалардаги ёшлар етакчиларига юклатилди.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги рухсатисиз тиббиёт муассасаларига тегишли ерлар туман ҳокимлиги заҳирасига олинган
Мамлакатимизда аҳоли ва қишлоқ хўжалигини рўйхатга олиш тадбирининг иккинчи босқичи — анъанавий, яъни хонадонма-хонадон юриб маълумот тўплаш жараёнлари давом этмоқда.