Samarqandda O‘zbekiston Respublikasi “Tasviriy oyina” ijodiy uyushmasining joriy – Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yilida amalga oshirilayotgan islohotlarni keng targ‘ib qilish, belgilangan vazifalar ijrosini samarali tashkil etishga bag‘ishlangan ko‘rgazmali seminari o‘tkazilmoqda.
To‘y - ikki yoshning yangi hayotga qo‘ygan qadami, oila poydevorining boshlanishi. Ammo bugun “Odamlar nima deydi?”, “Falonchidan kam bo‘lib qolmaylik”, “Hamma ustimizdan kuladi”, deb asl maqsaddan chekinib, ortiqcha xarajat va dabdabaga mukkamizdan ketyapmiz.
“Ogoh bo‘ling, firibgarlar” mavzusida o‘tkazilgan profilaktik tadbirda uning ko‘lami kengaymasligi, oldini olish va boshqa masalalar xususida so‘z yuritildi.
Dunyo aholisining yosh tuzilishi:
Bugun jamiyatimizda shovqinsiz, ammo o‘ta xavfli bir fojia sodir bo‘lmoqda. Bu fojia tabiiy ofat emas, urush emas, ocharchilik ham emas. U har bir uyning ichida, har bir oilaning qo‘lida. U – telefon.
Ushbu ibora bugun eskirdimi?
Ilm-fan yangi kashfiyotlarni ochishda davom etyapti. Qanchalik ko‘p o‘rganilgani sari haqiqatlar shunchalik g‘alati ekanligiga guvoh bo‘lasiz.
Shu munosabat bilan Samarqand shahridagi 14-umumta’lim maktabida ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchining yakshanba kuni Jenevaga tashrifi Tehron va Vashington o‘rtasidagi yadroviy muzokaralarning yangi bosqichini anglatadi.
Shahrimizning eng gavjum, kelgan ham, ketgan ham birrov tegib o‘tadigan, keyingi paytlarda tiqilinchligi bilan muhokama mavzusiga aylangan joy “povorot”ga hijjalab ta’rif bermoq niyatim yo‘q.
Bir yilcha oldin chiqindidan qarzdorligi bor fuqarolarning elektr to‘loviga cheklov o‘rnatish boshlangandi. Aslida bu amaliyot iste’molchi huquqini poymol qilish ekanligi kunday ravshan bo‘lsa-da, raqobat qo‘mitasi tomonidan iste’molchilar foydasiga biror bir harakat kuzatilmadi.
Tarixiy manbalarga ko‘ra, aholini ilk bor davlat miqyosida rasmiy ro‘yxatga olish 1790 yilda Amerikada o‘tkazilgan.