Aksar mamlakatlarda 19 fevral ramazon oyining birinchi kuni
2026 yil 17 fevral kuni O‘zbekiston musulmonlari idorasi Fatvo markazi ulamolari hijriy 1447 yil Ramazon oyi hiloli ko‘rinmaganini ma’lum qiladi
Davlatimiz rahbarining topshirig‘iga ko‘ra, Ramazon oyi munosabati bilan mamlakatimizdagi barcha bozor va yirik savdo majmualarida arzonlashtirilgan oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yarmarkalari tashkil etilmoqda.
Internetga kirib, shunchaki sog‘liq to‘g‘risida savol bersangiz birtalay “maslahat”larga ko‘milasiz. Kimdir bu tavsiyalarga amal qiladi, boshqalar kimlar bilandir maslahatlashadi.
Samarqandda O‘zbekiston Respublikasi “Tasviriy oyina” ijodiy uyushmasining joriy – Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yilida amalga oshirilayotgan islohotlarni keng targ‘ib qilish, belgilangan vazifalar ijrosini samarali tashkil etishga bag‘ishlangan ko‘rgazmali seminari o‘tkazilmoqda.
To‘y - ikki yoshning yangi hayotga qo‘ygan qadami, oila poydevorining boshlanishi. Ammo bugun “Odamlar nima deydi?”, “Falonchidan kam bo‘lib qolmaylik”, “Hamma ustimizdan kuladi”, deb asl maqsaddan chekinib, ortiqcha xarajat va dabdabaga mukkamizdan ketyapmiz.
“Ogoh bo‘ling, firibgarlar” mavzusida o‘tkazilgan profilaktik tadbirda uning ko‘lami kengaymasligi, oldini olish va boshqa masalalar xususida so‘z yuritildi.
Dunyo aholisining yosh tuzilishi:
O‘zbekiston musulmonlari idorasi Fatvo markazining milodiy 2026 hijriy 1447 yilgi Ramazon oyi uchun zakot nisobi, fitr sadaqasi va fidya miqdori bo‘yicha qarori qabul qilindi.
Yer yuzi aholisi taxminan 7,8 milliard kishini tashkil qiladi. Bu raqam ko‘pchilik uchun shunchaki “katta son”. Lekin shu 7,8 milliard odamni 100 foiz deb tasavvur qilsak, dunyo qanday taqsimlangani yanada ravshan ko‘rinadi.
Bugun jamiyatimizda shovqinsiz, ammo o‘ta xavfli bir fojia sodir bo‘lmoqda. Bu fojia tabiiy ofat emas, urush emas, ocharchilik ham emas. U har bir uyning ichida, har bir oilaning qo‘lida. U – telefon.
O‘zbekistonliklar Markaziy Osiyoda eng yuqori o‘rtacha IQ (aqliy rivojlanish darajasi) ko‘rsatkichiga ega bo‘lib, Qozog‘istonni ortda qoldirdi. 2025 yilgi xalqaro kognitiv test natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston 96,51 ball bilan mintaqada birinchi o‘rinni egalladi. Biroq mamlakatda ishtirokchilar soni qariyb ikki barobar kamayib, 4,7...
Ushbu ibora bugun eskirdimi?
Ilm-fan yangi kashfiyotlarni ochishda davom etyapti. Qanchalik ko‘p o‘rganilgani sari haqiqatlar shunchalik g‘alati ekanligiga guvoh bo‘lasiz.
Eng ko‘p tug‘ilish Samarqand shahri va Urgut tumanida
Shu munosabat bilan Samarqand shahridagi 14-umumta’lim maktabida ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchining yakshanba kuni Jenevaga tashrifi Tehron va Vashington o‘rtasidagi yadroviy muzokaralarning yangi bosqichini anglatadi.
Shahrimizning eng gavjum, kelgan ham, ketgan ham birrov tegib o‘tadigan, keyingi paytlarda tiqilinchligi bilan muhokama mavzusiga aylangan joy “povorot”ga hijjalab ta’rif bermoq niyatim yo‘q.
Bir yilcha oldin chiqindidan qarzdorligi bor fuqarolarning elektr to‘loviga cheklov o‘rnatish boshlangandi. Aslida bu amaliyot iste’molchi huquqini poymol qilish ekanligi kunday ravshan bo‘lsa-da, raqobat qo‘mitasi tomonidan iste’molchilar foydasiga biror bir harakat kuzatilmadi.
Tarixiy manbalarga ko‘ra, aholini ilk bor davlat miqyosida rasmiy ro‘yxatga olish 1790 yilda Amerikada o‘tkazilgan.
Samarqand viloyati Yoshlar ishlari boshqarmasi tashabbusi bilan buyuk mutafakkirlar — Alisher Navoiy hamda Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludi munosabati bilan “G‘azalxon yetakchi” ko‘rik-tanlovi tashkil etildi.
Urgut tumani Birlik mahallasidagi avtodromda avtokross bo‘yicha O‘zbekiston kubogining birinchi bosqich musobaqalari bo‘lib o‘tdi.
Bojxona chegaralari orqali giyohvandlik vositalarini yashirincha olib o‘tishning dunyo bo‘ylab eng ko‘p kuzatiladigan usullaridan biri o‘zidan “jonli konteyner” sifatida foydalanishdir.
To‘g‘risi, bu haqda yozaman, deb anchadan beri o‘ylab yurgandim. Lekin ba’zi narsalar haqida qoralash o‘tmishni qoralash bilan tenglashtirilganday tasavvur uyg‘otadi va qaysidir ma’noda kishini g‘ash qiladi.
Zamonaviy ilm-fan qarilik haqidagi tasavvurlarni parchalab, aksincha, inson hayotining ushbu bosqichi qanchalik ajoyib va serqirra ekanini isbotlamoqda. To‘plangan dalillar shuni ko‘rsatadiki, keksa yosh bu zaiflik emas, balki yangi imkoniyatlar, teran hayotiy tajriba, donolik va haqiqiy baxt davridir.
Narkojinoyatchilik insoniyat uchun yangi global xavf-xatarga aylanmoqda. So‘nggi salbiy tendensiyalarga ko‘ra, iste’moli oson, yashirish va tarqatish qulay bo‘lgan sintetik narkotiklar an’anaviy narkotiklar o‘rnini egallamoqda.
Buyuk bobokalonlarimizning ko‘pchiligi, aniqrog‘i, shaxsiyati haqidagi bugungi ma’lumotlar chalkash. Ayrim hollarda esa o‘ta ishonchsiz ko‘rinadi...
Viloyatimizda mahallalarni ixtisoslashtirish orqali aholi bandligini ta’minlash, kambag‘allikni qisqartirish ustivor yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari o‘rinbosari Hilola Umarova kecha Samarqand viloyatidagi qator ta’lim tashkilotlari va muassasalar faoliyatini ko‘zdan kechirdi.
Mirzo Bobur nazmiy ijodiyoti o‘z ichki olamining ko‘zgusi bo‘lsa, ajab emas.
Xaroba, deyilganda qulayliklar mavjud bo‘lmagan joy, qo‘lbola materiallardan yasalgan faqir kulbalar, chiqindi bilan to‘ldirilgan tor ko‘chalar, keraksiz narsalar saqlanadigan joy, ochiq osmon ostidagi oshxonalar, juldur kiyingan odamlar, kirlab ketgan bolalar xayolingizga keladi.
Viloyat chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish boshqarmasi hamda O‘zbekiston Ekologik partiyasi viloyat kengashi xodimlari Samarqand shahrida Xitoyning “Shanghai SUS Environment” kompaniyasi tomonidan barpo etilayotgan inshootdagi qurilish ishlarining borishi, sifat va samaradorligi bilan yaqindan tanishdi.