O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurash davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi. Mamlakatda korrupsiyaning oldini olish, davlat organlari faoliyati shaffofligini oshirish hamda hisobdorlik tizimini rivojlantirishga qaratilgan islohotlar amalga oshirilmoqda.
Bu uning NKVD xodimlari tomonidan ikkinchi marta hibsga olinishi edi. Shu sababli o‘zini unchalik yo‘qotmadi. Aksincha, avvalo xotini Irina Stanislavovnani tinchlantirishga urindi. “Endi mendan ham ko‘ra senga qiyin bo‘ladi. O‘zingni mahkam tut, bolalarning, onamning tayanchi yolg‘iz o‘zing bo‘lib qolyapsan”.
Tramp NUJ ma’lumotlarini oshkor qiladi
Ixtirochilar ko‘pincha umum manfaat uchun ishlaydi. Kimdir mol-mulkidan, ba’zilari bo‘sh vaqtidan, boshqalari esa salomatligidan voz kechadi. Quyida keltirilgan ixtirochi olimlar hayotini ilm-fan yo‘lida qurbon qilganlardir.
Oilalarda sodir bo‘layotgan ota-ona o‘rtasidagi kelishmovchilik va nizolar oqibatida kelib chiqadigan zarbalar avvalo, bolalarga beriladi. Chunki har qanday mojaro bola ruhiyati va kelajagiga ta’sir ko‘rsatadi.
2025 yil 1 iyuldan yurtimizdagi 15 tuman va shaharda, joriy yildan esa viloyatimizning barcha tuman va shaharlarida tajriba-sinov tariqasida sog‘liqni saqlash tizimini tashkil etishning yangi modeli joriy qilindi.
O‘zbekcha – baliq, forscha – mohiy, arabcha – hut, ruscha – ribi.
Uni mutaxassislar o‘rganadimi?
Shu va boshqa javobgarliklar haqida Samarqand viloyati hududiy qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi nazorati inspeksiyasi shu’ba rahbari Furqat Qozoqboyev so‘zlab berdi.
“Temiryo‘l dehqon bozori”da go‘sht 62 ming so‘mdan taklif etiladi(mi?)
Tuman va shahar qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi bo‘limlari xodimlari maxsus planshetlar orqali qurilish ob’yektlarini joyning o‘zida turib onlayn monitoring qilmoqda. Aniqlangan qonunbuzilishlar elektron tizimda darhol qayd etilib, belgilangan tartibda tezkor choralar ko‘rilmoqda.
Yurtimizga tashrif buyurgan Xorvatiya parlamentining konstitutsiya, reglament va siyosiy tizim qo‘mitasi a’zolaridan iborat delegatsiya bugun Samarqandda bo‘ldi.
Texnologik dunyo shu qadar tez o‘zgarib bormoqdaki, ko‘pchilik kechagi xayoliy rejalar kundalik hayotning bir qismiga aylanib qolganini sezmayapti ham. Mutaxassislar kelgusi yillar kutilganidan katta o‘zgarishlar bo‘lishini aytmoqda.
Muborak Ramazon oyi har bir mo‘min uchun o‘zini tafakkur va tahlil qiladigan, qalbini poklab, hayotiga yangicha mazmun bag‘ishlaydigan beqiyos imkoniyat. Bu oy nafs tarbiyasi, sabr-qanoat va ma’naviy kamolot oyidir.
Viloyat hokimining o‘rinbosari Navro‘zjon Rahmonov tegishli tashkilotlar rahbarlari va mutasaddilar ishtirokida hududlarda amalga oshirilayotgan qurilish, bunyodkorlik hamda obodonlashtirish ishlari bilan tanishib, jarayonlarni bevosita joyiga chiqqan holda o‘rganmoqda.
“Muborak Ramazon oyida ehtiyojmand aholini davlat tomonidan ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash choralari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–67-son, 17.02.2026 y.) qabul qilindi.
Samarqandda O‘zbekiston Respublikasi “Tasviriy oyina” ijodiy uyushmasining joriy – Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yilida amalga oshirilayotgan islohotlarni keng targ‘ib qilish, belgilangan vazifalar ijrosini samarali tashkil etishga bag‘ishlangan ko‘rgazmali seminari o‘tkazildi.
Samarqand tumani va shahri hududidan o‘tuvchi «Shaudar» kanalining umumiy uzunligi 21 kilometr. 1947 yilda ishga tushirilgan mazkur ariqda 47 ta gidrotexnik inshootlar qurilgan bo‘lib, uning 13 kilometri Toyloq, 8 kilometri Samarqand tumani hududi orqali o‘tadi.